Badr bin Abdulaziz

 

Prince Badr bin Abdul Aziz Al-Saud (1351 / 1932-1 April 2013), the former deputy head of the National Guard.

XX is the son of the sons of King Abdul Aziz.

In 3 Rajab 1380 AH corresponding to December 21, 1960 appointed by King Saud bin Abdul Aziz Al Saud and Minister of Transport, the job remained the palace, where he left in one other spring 1381, September 111 961. On 3 November 1387 AH corresponding to February 2, 1968, King Faisal was appointed deputy head of the National Guard. On 11 Dhu al-Hijjah 1431 AH, corresponding to November 17, 2010 was relieved of his post at his request.

The Saudi royal court announced in an official statement of his death on Monday, 20 May 1434 H corresponding to April 1, 2013 at the age of 81 years and gave the Saudi Council of Ministers condolences to the Saudi people his death.

مكتبة الصور

مكتبة الفيديو



التعليقات مغلقة.


Flag Counter