Halid bin Abdülaziz

 

Halid Bin Abdul Aziz Al Saud (6 Mart 1331 e / 13 Şubat 1913-21 Şaban / 13 Haziran 1982 1402), 25 Mart 1975 Suudi Arabistan Kralı – 1982 13 Haziran Kral Abdul Aziz oğullarından beşinci oğlu .

O Kuran’ı tutarak, devletin diğer alanlarını da kapsayacak şekilde kurulum sırasında babasının gözetiminde büyüdü ve dini bilimler bilim adamları, binicilik ve atıcılık eğitimli elinde aldı. Kral Abdul Aziz ölümünden sonra herhangi bir pozisyona ve harekete geçirme siyaseti için ileriye değil. Hicaz eyaletinde Yardımcısı Emir Faysal ile Hicaz ilhak sonra ve yıl 1926 olduğu Named. 1962 yılında, babasının ölümünden bu yana pozisyona tarafından alınan ilk başbakan atandı. Kral Faysal kural katılımından sonra, ona bir imtiyaz kardeşinin üvey kardeşi Kral Faysal olarak veliaht prensi yazı için Prens Muhammed onay bildiren yazı için ilk aday olma Prens Muhammed’e mektup, ama onu yazı için özür diledi ve aday olan Prens Muhammed yanıt mektubu, Kral Faysal bireysel mektup gönderdi veliaht için adaylığını üzerinde. Daha sonra onlara bir seçim ve veliaht prens anlatmak amacıyla 29 Mart 1965 karşılık gelen 27 Kasım 1384 H düzenlenen tüm El Suud ailesinin günün toplantıya Prens Muhammed bin Abdul Aziz çağırdı.

1395/03/13 H Kral Faysal’ın ölümü üzerine 1975/03/25 AD karşılık gelen on – Allah ona rahmet etsin – Prens Muhammed bin Abdülaziz, Kral Abdülaziz eski büyük oğlu ve Bayaoa taç haklı Prens Halid bin Abdülaziz tarafından yönetilen bir iyi kimse eksik kraliyet ailesi, bir araya geldi Suudi Arabistan ve Kral Khalid Kralı Prens Fahd ve dönemin taç aday ve üzerinde bütün aile söyledi ve onun kabul ve sonra prensler, bilim adamları, şeyhler, bakanlar, devlet adamları ve tüm insanların Suudi ulus toplanmıştı ve bağlılık king Khalid Kral da bağlılık Prens Fahd ve taç Prens rehin rehin .

Ve bu, Prens Fahd Başbakan Birinci Yardımcısı ve Veliaht Prens Abdullah bin Abdülaziz Milli Muhafız İkinci Başbakan Yardımcısı başkanı oldu oldu ve Prens Naif bin Abdülaziz, içişleri bakanı oldu, yardımcısı içişleri bakanı oldu, ve Prens Ahmed bin Abdul Aziz, bakanın içişleri bakan yardımcısı rütbesi oldu ve Prens Suud el-Faysal, Dışişleri bakanı oldu

şu noktalarda da saltanat yüzeylerde sırasında krallığın iç siyaseti:

1 – İslam şeriat egemen krallık tüm konularda olduğunu vurgulamak

2. yaşam standardını yükseltmek için Devlet heves vurgulamaktadır.

o zamandan beri 3. kalemle bir kılıç olmalı değil

vatandaşlarının güvenliğini ve refahını sağlamak kalkınma projeleri 4. vurgu

Suudi Arabistan Krallığı dış politika temelleri ve bu nedenle tüm birkaç eksenlerde yoluyla:

1 – Dünya barışının desteğiyle Krallığı sabitler onay

2 – İslami dayanışma için destek

3 – Arap birliği için destek

4 – Filistin sorununun Krallığı pozisyonuna vurgu

5 – Petrol politikasında krallık devamına vurgu

Pazar sabahı, 21 Şaban 1402 H, 13 Haziran 1982 tekabül Taif öldü.

مكتبة الصور

مكتبة الفيديوالتعليقات مغلقة.


Flag Counter